Czyszczenie rynien po zimie z podnośnikiem koszowym

zwyżka samochodowa ISOLI

Wiosna to idealny moment na wykonanie przeglądu rynien po zimie. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, to zdecydowanie warto wpisać takie prace w swój kalendarz. Przytkane lub niesprawne rynny mogą stać się bowiem przyczyną wielu nieprzyjemnych kłopotów. Jak sprawnie wyczyścić rynny i dlaczego jest to takie istotne? Sprawdzamy!

Okresowy przegląd rynien

Czyste, szczelne i przede wszystkim drożne rynny prawidłowo spełniają swoje funkcje. By tak zostało, warto dwa razy do roku: wiosną i jesienią wykonać przegląd orynnowania i dokonać niezbędnych napraw. Na jakie usterki możemy się natknąć w trakcie takiego przeglądu?

  • Oberwanie lejów spustowych lub haków podtrzymujących rynny: elementy te mogą się obrywać pod ciężarem śniegu,
  • Odkształcenia i pęknięcia rynien: odpowiedzialne za nie może być zamarzający śnieg, który rozpiera rynny,
  • Zacieki na elewacji: są one najczęściej oznaką przytkania rynien przez różne zanieczyszczenia np. liście, igły, ptasie gniazda,
  • Nieszczelności systemu rynnowego: tego rodzaju usterki mogą wystąpić przez cały rok w wyniku np. gradobicia.

Czyszczenie rynien

Niedrożne rynny stanowią poważny problem – w wyniku powstałych zatorów woda nie może być swobodnie odprowadzana rynną, więc najczęściej spływa po elewacji budynku. Nieestetyczne zacieki stanowią wątpliwą ozdobę, której pozbycie się może być zarówno trudne, jak i dość kosztowne. W imię zasady: „lepiej zapobiegać niż leczyć”, warto regularnie czyścić rynny i usuwać nagromadzone w nich liście, gałązki, ptasie gniazda, odchody, śmieci. Taką czynność warto powtórzyć minimum dwa razy do roku – wiosną i jesienią. Przed pierwszym śniegiem warto jeszcze raz zajrzeć do rynien, bo jeśli posesja znajduje się w zadrzewionej okolicy, to jest szansa, że od jesiennego przeglądu rynny zdążyły się ponownie zapełnić – w takiej sytuacji może być wymagane dodatkowe czyszczenie. By zapobiec zatykaniu się rynien, można je zabezpieczyć specjalną siatką lub sitem do systemów rynnowych. Instalacje te są w stanie skutecznie zatrzymać liście lub fragmenty gałęzi, nie pozwalając im przedostawać się do wnętrza rynny. Dzięki temu nasza praca może ograniczyć się do wykonywania przeglądów i drobnych napraw, bez konieczności żmudnego czyszczenia orynnowania.

Naprawa usterek

Niektóre usterki są w przypadku rynien widoczne gołym okiem, inne choć będą wyglądać na nienaruszone, czasem mogą wymagać interwencji. Przeglądy stanu technicznego orynnowania warto wykonywać również dwa razy do roku – przy okazji czyszczenia rynien. Ponieważ na co dzień są one narażone są na działanie czynników atmosferycznych, często ulegają drobnym lub większym usterkom – najczęściej dzieje się to w zimie. Nawisy śnieżne i sople zwisające z dachów narażają na uszkodzenia nie tylko haki podtrzymujące rynny, ale także elementy złączne – złączki rynien, leje spustowe. Naturalnemu zużyciu ulegają także uszczelki. Po odkryciu usterki warto ją jak najszybciej naprawić. Elementy, które uległy poluzowaniu możemy spróbować przyłączyć na nowo. Wszystkie uszkodzone i popękane elementy powinniśmy jednak wymienić na nowe.

Test szczelności

Po usunięciu usterek i oczyszczeniu rynien należy wykonać test szczelności, by przekonać się, czy rynna na pewno jest drożna i czy prawidłowo odprowadza wodę. Taki test może polegać na obserwowaniu rynny w deszczowy dzień. Z powodzeniem jednak możemy go też wykonać samodzielnie – przy użyciu szlaucha. W takim wypadku wąż ogrodowy należy wprowadzić do rynny od góry, odkręcić wodę i obserwować czy rynna nie przecieka. Nieszczelności mogą się ujawnić przede wszystkim na elementach złącznych – przy mocowaniu rynny ze ścianą, czy w gzymsie przy rynnie. Miejsca przecieku możemy naprawić na różne sposoby – w zależności od materiału, z którego rynny są wykonane. W przypadku rynien metalowych – przy użyciu specjalnego uszczelniacza dekarskiego lub taśm bitumicznych. W przypadku rynien PCV wystarczy zwykle wymiana zużytego elementu złącznego na nowy.

Zwyżka koszowa

Jak szybko, sprawnie i wygodnie wyczyścić rynny i wykonać ich przegląd techniczny? W przypadku niewysokich budynków mieszkalnych najprostszym rozwiązaniem może być po prostu użycie drabiny. Nie sprawdzi się ona jednak zupełnie w przypadku budynków wielorodzinnych, czy wyższych budynków usługowych. Tutaj dużo lepszą opcją będzie wynajęcie zwyżki z operatorem. Podnośnik koszowy wygodnie ustawi się przy ścianie budynku i za pomocą podnośnika wywinduje pracownika oraz potrzebne do wykonania prac narzędzia w koszu. Udźwig zwyżki (w zależności od zastosowanego modelu) pozwoli na obsłużenie budynków o wysokości nawet do 36 metrów. Ponieważ podnośnik koszowy posiada możliwość obrotu kolumny o 400 stopni oraz opcję obrotu kosza o 90 stopni, to z jednej pozycji zwyżki możemy bez trudu dokonać przeglądu kilku rynien przymocowanych w różnych miejscach budynku. Wykorzystanie zwyżki do tego rodzaju prac pozwoli oszczędzić czas i pieniądze, a także zyskać pewność, że wszystkie prace zostaną wykonane z największą dbałością o precyzję i bezpieczeństwo.

Zajrzyj również do artykułu: „Podnośniki koszowe do branży dekarskiej.”

Podnośniki koszowe znajdują zastosowanie w różnorodnych pracach – okresowe przeglądy rynien należą do jednych z najczęstszych zadań, do jakich delegowane są zwyżki. W przypadku budynków wielorodzinnych czy usługowych podnośnik koszowy okazuje się niezastąpionym narzędziem do wykonywania prac sezonowych związanych z utrzymaniem czystości i dobrego stanu technicznego obiektów. Szukasz zwyżki dla siebie? Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą ISOLI – renomowanego producenta podnośników koszowych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook