Jak bezpiecznie pracować zwyżką?

zwyżka na placu

Podnośnik koszowy – popularnie zwany zwyżką to urządzenie, które pozwala na wygodną pracę na wysokości. Dzięki zwyżce możemy szybko i sprawnie przemieszczać się w płaszczyźnie pionowej i poziomej, wykonując zlecone prace bez konieczności opuszczania kosza. Co jednak zrobić, by praca w zwyżce była bezpieczna? Sprawdzamy!

Praca zwyżką koszową – bezpieczna, czy nie?

Praktycznie w każdej branży – a już w szczególności w branży technologicznej występuje pewne ryzyko wypadku przy pracy. Praca podnośnikiem koszowym należy do bezpiecznych – pod warunkiem, że zachowa się środki ostrożności. Praca bez szelek, czy kasku to wciąż popularny błąd, który kosztować może operatora utratę zdrowia. Czy warto ryzykować? Oczywiście, że nie! Dziś opowiemy kilka słów o środkach bezpieczeństwa, jakie należy przedsięwziąć, by praca zwyżką koszową była w 100% bezpieczna.

zwyżka koszowa Kielce

Dobry stan techniczny podnośnika koszowego

Niedopuszczalna jest praca zwyżką, o której operator nie ma pojęcia. Tak samo niedopuszczalna jest praca podnośnikiem koszowym, który nie jest regularnie poddawany przeglądom. Właśnie dlatego zwyżki powinny przechodzić comiesięczne przeglądy konserwatorskie, a także coroczne badania UDT, by mieć pewność, że użytkowany sprzęt jest w dobrym stanie technicznym i że podczas pracy nie spotka nas przykra niespodzianka. Może się zdarzyć, że podnośnik, który na pierwszy rzut oka wygląda na sprawny, w rzeczywistości wymagać będzie wizyty serwisu. Właśnie z tego względu tak ważne są regularne przeglądy!

Doświadczony operator

Każdy kiedyś musi nauczyć się swojego fachu, ale warto zachować umiar. Na prostsze roboty można pod okiem doświadczonego operatora wysłać żółtodzioba, który właśnie się szkoli. Do trudniejszych zadań lepiej jest jednak wykorzystać operatorów z doświadczeniem, którzy poradzą sobie w razie nieoczekiwanych komplikacji. Panika na wysokości nigdy nie jest mile widziana!

Udźwig kosza

Podnośnik koszowy pozwala na wygodny transport na oczekiwaną wysokość nie tylko operatorów, ale też potrzebnych narzędzi. Oczywiście pod warunkiem, że będziemy pamiętać o udźwigu kosza. Zwyżki ISOLI na szczęście wyposażone są w system bezpieczeństwa, który po przekroczeniu udźwigu zwyżki po prostu ją zatrzyma i nie pozwoli na dalszą pracę. W takiej sytuacji konieczne będzie awaryjne opuszczenie kosza. By pracować bez przeszkód, warto jeszcze przed przystąpieniem do pracy sprawdzić udźwig kosza. 

Uprząż z linką i kask

Nie może być mowy o bezpiecznej pracy podnośnikiem koszowym, bez środków ochrony indywidualnej. Zaliczamy do nich przede wszystkim kask oraz uprząż z linką asekuracyjną. W tym miejscu warto pamiętać też o zachowaniu środków BHP – odpowiednia odzież ochronna, buty, kamizelka – do prostej pracy mogą wydawać się zbędne, ale w rzeczywistości są podstawą. Tylko dzięki zachowaniu środków ostrożności operator ma pewność, że w trakcie pracy na wysokości jest bezpieczny. Dobrze, by starsi koledzy dawali przykład nowicjuszom. Wyrobienie sobie dobrych nawyków może w przyszłości ochronić operatora przed przykrymi konsekwencjami.

Warunki atmosferyczne

Wymarzone warunki do pracy na wysokości to słoneczny i bezwietrzny dzień. Jednak często zdarza się tak, że pogoda jest zupełnie nieprzewidywalna. Deszcz, śnieg, wiatr to rzeczywistość dobrze znana operatorom podnośników koszowych. Co w takiej sytuacji? Czy trzeba czekać na lepsze warunki? Nie. Pracować zwyżką można o każdej porze roku – zachowując przy tym szczególną ostrożność. Dodatkowo Norma EN 280 dopuszcza pracę na zwyżce, przy wietrze osiągającym maksymalnie 12,5 m/s.

zwyżka bezpieczeństwo ISOLI

Zabezpieczenie terenu

Przed przystąpieniem do pracy zwyżką, bardzo ważne jest, by odpowiednio zbadać i zabezpieczyć teren. Warto zwrócić na to szczególną uwagę w obszarach miejskich. Być może na czas wykonywanych działań, konieczne będzie odgrodzenie terenu taśmami lub pachołkami. Warto zadbać o bezpieczeństwo nie tylko operatorów, ale także uczestników ruchu.

Poziomowanie podnośnika koszowego

Zwyżki Isoli mogą zostać doposażone w system automatycznej stabilizacji maszyny. Decydując się na taką opcję, zyskujemy pewność, że podnośnik sam się wypoziomuje, a my będziemy mogli przystąpić do pracy. Zwyżka bez tej funkcji będzie wymagała poziomowania manualnego. Ważne, by o tym kroku pamiętać i przyłożyć do niego staranność, bo źle wypoziomowana zwyżka nie będzie stabilna ani bezpieczna przy pracy.

Praca podnośnikiem koszowym może być nietrudna i bardzo satysfakcjonująca – oczywiście pod warunkiem, że wiemy co robić, mamy doświadczenie w pracy i dbamy o bezpieczeństwo. W przypadku szybkich robót może pojawić się pokusa, by do tematu podejść na skróty – czy warto? Zdecydowanie nie! Wszystkie elementy, które wymieniliśmy powyżej, są niezwykle ważne do tego, by podczas nawet błahej (a co dopiero mówić o skomplikowanej) robocie przebiegały bez zakłóceń, a co najważniejsze bez niebezpiecznych dla zdrowia i życia wypadków. Praca maszynami na wysokości zawsze wymaga 200% skupienia i zachowania środków ostrożności. Do czego serdecznie Was zachęcamy!

Facebook