Zwyżki w branży fotowoltaicznej

montaż paneli fotowoltaicznych

Czy zakup podnośnika koszowego się opłaca? Firmom fotowoltaicznym zdecydowanie tak! Ze względu na trwający boom, który z całą pewnością potrwa do przynajmniej 2050 roku, jest to inwestycja nie tylko pewna, ale i w 100% opłacalna.

Fotowoltaika 2021

W ostatnich latach zauważamy gwałtowny wzrost zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi zarówno ze strony klientów indywidualnych, jak i firm. Skąd ten nagły boom? Komisja Europejska opracowała strategię, według której Europa jako pierwszy kontynent na świecie do roku 2050 ma stać się neutralna klimatycznie. Zgodnie z tą strategią, każde państwo członkowskie otrzymało swoje plany zakładające udział Odnawialnych Źródeł Energii w końcowym zużyciu. W 2020 roku cel ten został wyznaczony na 15%. Choć wyniki za 2020 rok poznamy dopiero początkiem 2022 roku, to prognozy mówią, że cel ten raczej nie został osiągnięty. Okazuje się, że Polska do tej pory niedostatecznie wspierała rozwój OZE – z tego względu rząd postawił w ostatnim czasie zachęcić zarówno gospodarstwa indywidualne, jak i przedsiębiorców do skorzystania z różnego rodzaju dofinansowań i zniżek np. na montaż paneli fotowoltaicznych. Aktualnie można skorzystać z Programu Mój Prąd, z Ulgi Termomodernizacyjnej, Programu Agroenergia, Programu Energia Plus.

fot. Unsplash

Montaż paneli fotowoltaicznych

Montaż ogniw fotowoltaicznych wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia, a także posiadania uprawnień nadawanych przez Urząd Dozoru Technicznego. Jak zrobić to sprawnie i bezpiecznie? Firmy fotowoltaiczne dwoją się i troją, testując różne opcje transportu paneli fotowoltaicznych na miejsce montażu i na wymaganą wysokość. I o ile przewiezienie paneli z punktu A do punktu B, nie wydaje się procesem skomplikowanym – bez trudu poradzi sobie z tym zadaniem każda firma świadcząca usługi transportowe, o tyle bezpiecznie podanie paneli na określoną wysokość wymaga zastosowania określonych rozwiązań. Właśnie z tego względu coraz większą popularność w branży fotowoltaicznej zyskują wysięgniki koszowe.

Fotowoltaika montaż przy użyciu zwyżki

Podnośniki koszowe to urządzenia o wszechstronnym zastosowaniu – w ostatnich latach zauważamy wyraźny wzrost zainteresowania tymi maszynami ze strony firm montujących panele fotowoltaiczne. Delikatna konstrukcja paneli wymaga precyzji działania i odpowiedniego zabezpieczenia w trakcie transportu. Jak podnieść stosunkowo ciężkie panele na dużą wysokość bez choćby drobnych uszkodzeń? Znakomicie sprawdza się tutaj zwyżki i wysięgniki koszowe. Urządzenia wyposażone w obszerne kosze o udźwigu do 250 kg pozwalają na bezproblemowe przetransportowanie paneli na miejsce montażu. Operator może obniżyć ramię zwyżki do poziomu drogi (co ułatwia załadunek paneli fotowoltaicznych), a następnie podnieść ramię na żądaną wysokość, a nawet wysunąć je na docelowe miejsce rozładunku. W ten sposób niemal do zera redukujemy możliwość przypadkowego uszkodzenia paneli fotowoltaicznych podczas transportu.

zdjęcie producent zwyżka ISOLI PNT240


Zakup czy wynajem zwyżki?

Firmy, które na co dzień zajmują się sprzedażą i montażem paneli fotowoltaicznych, muszą dokładnie przemyśleć kwestię transportu i montażu ogniw. Do wyboru jest kilka opcji: zlecenie transportu firmie podwykonawczej – wynajem zwyżki na godziny bądź zaopatrzenie się w sprzęt, który umożliwi realizację przedsięwzięcia wewnątrz firmy.

Decydując się na wynajem zwyżki, nie ponosimy dużych kosztów jednorazowych – firmy trudniące się wynajmem podnośników koszowych mają ustalone stawki godzinowe i przy stałej współpracy są gotowe do negocjacji cen. Ponieważ jednak obecnie wiele branży korzysta z usług zwyżek, może się zdarzyć, że znalezienie wolnego sprzętu na określony montaż będzie bardzo trudne.

Inną opcją jest zakup nowej zwyżki koszowej prosto od producenta. W tym wypadku firma fotowoltaiczna musi przeznaczyć określoną kwotę na zakup zwyżki, w zamian dostaje jednak szereg profitów.

Nowa zwyżka do fotowoltaiki – zalety:

 1. Gwarancja producenta: na wszystkie nowe zwyżki ISOLI dajemy-2 letnią gwarancję producenta.
 2. Profesjonalny serwis: serwis zwyżek ISOLI wyrósł na doświadczeniu zespołu serwisowego żurawi samochodowych HMF. Wieloletnie doświadczenie, wsparcie producenta i rozległa wiedza pozwalają szybko reagować na potrzeby naszych klientów.
 3. Dostęp do oryginalnych części zamiennych: jako autoryzowany dealer ISOLI w Polsce mamy pełny dostęp do oryginalnych części i komponentów wysięgników koszowych ISOLI każdego  typu.
 4. Sprawdzony sprzęt, pełna dokumentacja historii: każda sprzedaną zwyżkę samochodową wprowadzamy do bazy i prowadzimy jej dokumentację serwisową.
 5. Dostępność: posiadanie własnego podnośnika koszowego pozwala samodzielnie dysponować sprzętem – montaże ogniw fotowoltaicznych, mogą odbywać się według ustalonego wewnętrznie harmonogramu, bez zakłóceń, bez konieczność dopasowywania się do terminów podwykonawców.
 6. Szeroki wybór modeli: w ofercie ISOLI Polska mamy aż 19 wysoko specjalistycznych zwyżek, które precyzyjnie odpowiedzą na potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów.

Własna zwyżka do montażu paneli fotowoltaicznych? Czemu nie! Branża OZE rozwija się niezwykle prężnie i przed 2050 rokiem trend ten z pewnością się nie zmieni. Inwestycja w rozwiązania, które usprawnią prace firm fotowoltaicznych, wydają się zatem jak najbardziej uzasadnione. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą ISOLI Polska i do wyboru najlepszego wysięgnika koszowego dopasowanego do Państwa potrzeb!

Zachęcamy do zapoznania się z innymi artykułami na naszym blogu:

 • Czyszczenie rynien po zimie z podnośnikiem koszowym
  Czyszczenie rynien po zimie nie musi być wcale trudnym zadaniem – o ile zdecydujemy się na wykorzystanie zwyżki. Dlaczego podnośnik koszowy dobrze sprawdza się przy takich pracach? Sprawdźmy!
 • Podnośniki koszowe do branży dekarskiej
  Jakie podnośniki najlepiej sprawdzą się do branży dekarskiej? Przegląd popularnych modeli!
 • Zwyżki w branży fotowoltaicznej
  Rosnące zainteresowanie Odnawialnymi Źródłami Energii sprawia, że firmy fotowoltaiczne chętnie inwestują w zakup nowych podnośników koszowych. Szerzej o zastosowaniu zwyżek w fotowoltaice piszemy w artykule.
Facebook