Zwyżka z koszem aluminiowym czy izolowanym?

zwyżka samochodowa 4x4

Klientom zainteresowanym zakupem zwyżki marki ISOLI możemy zaproponować urządzenie wyposażone w kosz aluminiowy lub w kosz izolowany z tworzywa sztucznego, a także zakup zwyżki z pełną izolacją i certyfikacją. Czym różnią się między sobą poszczególne opcje? Sprawdzamy!

Kosz aluminiowy – doskonały do branży komunalnej i remontowej

Kosz wykonany z aluminium to wciąż najpopularniejszy wybór w przypadku firm, które wykorzystują podnośniki koszowe do prac przy remontach, pielęgnacji zieleni, czy w branży reklamowej. Z jednej strony lekka, ażurowa konstrukcja pozwala dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, z drugiej tego typu kosz jest mniej podatny na uszkodzenia – choćby ze względu na mniejszą powierzchnię korpusu. Podczas użytkowania należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od przeszkód, by przez przypadek nie uszkodzić kosza. Aluminium jest surowcem lekkim, co z jednej strony korzystnie wpływa na parametry pracy podnośnika koszowego, z drugiej, jest też materiałem stosunkowo miękkim, który łatwo poddaje się odkształceniom przy spotkaniu z pniem, masywną gałęzią lub inną przeszkodą w zasięgu pracy. Uszkodzony czy zniszczony kosz wymaga kosztownej naprawy, dlatego warto odpowiednio o niego dbać, poddając całe urządzenie okresowym przeglądom konserwacyjnym, a w przypadku nowych zwyżek przeglądom gwarancyjnym.

zwyżka koszowa ISOLI PT 140 z koszem z włókna szklanego
ISOLI PT 140

Kosz izolowany do pracy pod napięciem

Duże grono naszych klientów stanowią obecnie firmy z branży energetycznej, które zajmują się remontami, konserwacjami i utrzymaniem napowietrznych linii energetycznych. To właśnie im dedykowane są podnośniki koszowe i zwyżki wyposażone w kosze izolowane z włókna szklanego. Kosze tego typu – ze względu na konstrukcję – muszą być pozbawione nieosłoniętych otworów – łatwo można je zatem odróżnić od koszy aluminiowych o ażurowej konstrukcji. Zwarta konstrukcja w przypadku koszy izolowanych minimalizuje ryzyko nieplanowanych  zwarć wynikających z błędów podczas manewrowania w pobliżu energetycznych linii napowietrznych. Kosze pozwalają na w pełni bezpieczną pracę operatorów i elektryków w pobliżu linii energetycznych. Takie kosze mogą być montowane na różnorodnych zwyżkach – zarówno na modelach przeznaczonych do jazdy miejskiej, jak i na podwoziach terenowych. Przykładem może być tu podnośnik koszowy teleskopowy MPT 140 przeznaczony do montażu na samochodach terenowych 4×4. Tego typu pojazd doskonale poradzi sobie w trudnych warunkach – na drogach gruntowych i wyboistych terenach, co w przypadku branży energetycznej ma kluczowe znaczenie.

podnośnik koszowy ISOLI MPT 140 zdjęcie na placu
ISOLI MPT 140

Pełna izolacja podnośnika koszowego

Oprócz kosza izolowanego i aluminiowego klient ma także możliwość wyboru podnośnika koszowego z pełną izolacją. Co to oznacza? Tego typu zwyżki przeznaczone są do prac pod napięciem, gdzie nie ma możliwości wyłączenia sieci na czas wykonywanych prac. Jest to Izolacja do 1kV i obejmuje ona nie tylko izolację kosza osobowego, ale także wszelkich połączeń kosza z elementami metalowymi zwyżki (połączenia ramion z przekładkami z tworzyw).

Konserwacja kosza izolowanego

Jak dbać o kosz z włókna szklanego? Należy pamiętać o tym, że każde uszkodzenie (nawet drobne i niewidoczne gołym okiem) może spowodować pogorszenie właściwości izolacyjnych kosza. Uszkodzenia tego typu mogą powstać na skutek nieprawidłowej eksploatacji – np. błędów manewrowych lub w wyniku nieprawidłowego transportu. Co 30 dni konserwator zwyżek powinien przeprowadzić badanie techniczne podnośnika koszowego – w tym również kosza (dotyczy to także zwyżek z koszem aluminiowym).  Wykryte usterki należy jak najszybciej usunąć, by móc w pełni bezpiecznie korzystać z funkcjonalności pojazdu – przypominamy, że użytkownik nie może korzystać z uszkodzonej zwyżki (nawet jeśli usterka dotyczy tylko kosza) aż do czasu usunięcia awarii.

Jaki kosz osobowy do zwyżki ISOLI?

Podnośniki koszowe ISOLI dostępne są w podstawowej konfiguracji z koszem z konstrukcją aluminiową. Niemal wszystkie modele zwyżek mogą jednak być dostarczone z koszem izolowanym, bądź w opcji z pełną izolacją podnośnika koszowego. Kosze na etapie montażu w fabryce każdorazowo dopasowywane są do konkretnych modeli zwyżek, mogą się one różnić zatem parametrami takimi jak nośność i wymiary – co można wygodnie sprawdzić na karcie technicznej po wyborze określonego modelu na stronie internetowej ISOLI POLSKA.

Jaki kosz osobowy wybrać do swojej zwyżki? Wszelkie wątpliwości rozwieje dział handlowy HMF Polska, który pomoże wybrać klientowi zwyżkę dopasowaną do aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Zachęcamy do obejrzenia katalogu produktów dostępnych w ofercie i do kontaktu z działem handlowym. Jesteśmy przekonani, że w naszej gamie produktów z łatwością znajdziecie Państwo coś interesującego dla siebie.

Zajrzyj też do innych artykułów na tym blogu:

  • Czyszczenie rynien po zimie z podnośnikiem koszowym
    Czyszczenie rynien po zimie nie musi być wcale trudnym zadaniem – o ile zdecydujemy się na wykorzystanie zwyżki. Dlaczego podnośnik koszowy dobrze sprawdza się przy takich pracach? Sprawdźmy!
  • Podnośniki koszowe do branży dekarskiej
    Jakie podnośniki najlepiej sprawdzą się do branży dekarskiej? Przegląd popularnych modeli!
  • Zwyżki w branży fotowoltaicznej
    Rosnące zainteresowanie Odnawialnymi Źródłami Energii sprawia, że firmy fotowoltaiczne chętnie inwestują w zakup nowych podnośników koszowych. Szerzej o zastosowaniu zwyżek w fotowoltaice piszemy w artykule.

1 thought on “Zwyżka z koszem aluminiowym czy izolowanym?”

  1. Pingback: Podnośniki koszowe – możliwe zastosowania – Isoli Polska

Comments are closed.

Facebook