Podnośniki koszowe znajdują zastosowanie w różnych branżach – ogrodniczej, remontowej, budowlanej, czy komunalnej. Można używać ich przy malowaniu elewacji, odśnieżaniu dachów, usuwaniu sopli, obcinaniu gałęzi. Większe modele z opcją pracy w negatywie umożliwiają operatorowi również pracę poniżej poziomu drogi – oznacza to, że ramię można nie tylko wysunąć w górę, ale również opuścić zgodnie ze specyfikacją maszyny na kilka metrów poniżej poziomu gruntu.
Podnośnik koszowy i praca w negatywie
Zwyżki koszowe kojarzą się nam przede wszystkim z pracami na wysokości. Tymczasem zwyżki mogą być wykorzystywane również do prac poniżej poziomu drogi. Zastosowanie unikalnej konfiguracji pozwala opuścić ramię teleskopowe nawet do 7 metrów poniżej gruntu. Gdzie takie maszyny znajdują swoje zastosowanie? Wykorzystuje się je przede wszystkim do prac konserwacyjnych i remontowych na mostach i wiaduktach. Trudno dostępne przestrzenie wymagają zastosowania specyficznych rozwiązań. Podczas budowy wiaduktów stosuje się najczęściej stałe rusztowanie, co jest uzasadnione. Na czas budowy, czy przebudowy wiaduktu droga jest zablokowana, zorganizowane są objazdy, firma budowlana prowadzi prace zgodnie z wyznaczonym harmonogramem. Gdy w grę wchodzą jednak prace konserwatorskie, naprawa drobnych ubytków, malowanie powierzchni, inspekcja stanu technicznego, a nawet rozwieszenie iluminacji świetlnych – cenny jest każdy dzień, a nawet każda godzina. Wykorzystanie podnośnika koszowego jest zdecydowanie bardziej efektywne – biorąc pod uwagę choćby szybkość rozstawienia, czy dużą mobilność w pracy. Oczywiście trzeba przy tym pamiętać, że nie każdy podnośnik koszowy ma możliwość pracy w negatywie, czyli opuszczenie ramienia poniżej poziomu drogi.
Jakie modele zwyżek można wykorzystać do pracy na wiaduktach?
ISOLI PTJJ 3629 – to przykład wysięgnika koszowego do pracy na wiaduktach. Zwyżka przeznaczona jest do montażu na pojazdach powyżej 3,5 tony DMC. Podnośnik koszowy wyposażony jest w podwójnie wysuwany wysięgnik, dodatkowe ramię typu jib oraz aluminiowy kosz, który pomieści aż 4 pracowników (maksymalne obciążenie kosza to 400 kg). W pozycji transportowej maszyna ma zaledwie 8,6 metra długości. Zwyżka posiada podpory typu he+he, co pozwala operatorowi na swobodny wybór miejsca podparcia. Podnośnik koszowy można podeprzeć aż na 4 sposoby: z lewej i prawej strony, z lewej, z prawej i w obrysie pojazdu – taka konfiguracja sprawia, że zwyżką można pracować nawet w trudno dostępnych miejscach. Maksymalna wysokość podnoszenia w przypadku tej zwyżki koszowej to aż 35,7 m, zasięg boczny ramienia wynosi 29 metrów. Ramię można opuścić aż do 6 metrów poniżej poziomu podłoża. Zwyżki obraca się o 360°, a sam kosz o 90°.
PTJ 270 SL: zwyżka nieco mniejsza i bardziej kompaktowa od modelu ISOLI PTJJ 3629. Posiada aluminiowy kosz z możliwością obrotu 900, obrót kolumny 3600, udźwig 200 kg (mieści dwie osoby w koszu), maksymalny zasięg 26 m, zasięg boczny 18m.
Gdzie jeszcze można wykorzystać nasze podnośniki koszowe? Sprawdź: Podnośniki koszowe – możliwe zastosowania
Wspomniane zwyżki koszowe oprócz wspomnianego zastosowania przy pracach na wiaduktach, mogą być z powodzeniem wykorzystywane także w innych rodzajach prac – np. do rozbiórki i czyszczenia kominów, wymiany rynien, przy pracach dekarsko-blacharskich, przy montażu anten i kolimatorów oraz innych. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej i poznania bliżej włoskiej marki podnośników koszowych ISOLI, której od 2019 roku firma HMF Polska sp. z o.o. jest oficjalnym i wyłącznym dystrybutorem w kraju.
- Jak bezpiecznie pracować zwyżką?Bezpieczeństwo podczas pracy zwyżką to kwestia priorytetowa. Jak o nie dbać? Na co zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury naszego artykułu!
- Montaż reklam podnośnikiem koszowym – jak się do tego zabrać?Montaż reklam z podnośnika koszowego? Doskonale! Sprawdź, jakie modele zwyżek sprawdzą się tu najlepiej.
- Czyszczenie rynien po zimie z podnośnikiem koszowymCzyszczenie rynien po zimie nie musi być wcale trudnym zadaniem – o ile zdecydujemy się na wykorzystanie zwyżki. Dlaczego podnośnik koszowy dobrze sprawdza się przy takich pracach? Sprawdźmy!
Pingback: Podnośniki koszowe – możliwe zastosowania – Isoli Polska